Upriličeni stručna radionica o podršci roditeljima djece i omladine s teškoćama u razvoju i kreativno-terapijske radionice
U okviru pedagoško-kreativnog projekta za razvoj programa psihoedukacijske i socijalne intervencije za unapređenje procesa inkluzivnog odgoja i obrazovanja te dobrobit roditelja djece s teškoćama, Udruga „Facultas za prosperitet mladih“ je u hotelu „Maxi“ u Sarajevu upriličila stručnu radionicu na temu: „Socio-ekonomska podrška i stručna pomoć roditeljima djece i omladine s teškoćama u razvoju“, u skladu s epidemiološkim mjerama, preporukama i naredbama u KS i FBiH.

Diplomirana psihologinja Biljana Begović je u svom izlaganju na radionici kazala da je vrlo širok spektar razvojnih teškoća kod djece te da je kadar koji radi s tom djecom na našim prostorima još uvijek nedovoljno educiran.
„Uzrok problema može biti višestruk. Pored spoljašnjeg utjecaja vremena u kojem živimo, važan, možda čak najvažniji, je unutrašnji. Šta se u djetetu dešava iznutra, što to pritiska centar za govor, zašto je dijete toliko nemirno, neposlušno ili pak suviše povučeno, nema kontakt očima, ima stereotipije i niz drugih simptoma. Da bi djelovali spolja, moramo početi iznutra. Ispitati biohemiju, kompletnu anamnezu i onda djelovati. Roditelji lutaju, nemaju prave upute, zbunjeni su, uplašeni, neki osvješćeni, neki ne mogu da se suoče sa problemom…“, kazala je Biljana Begović.

Diplomirani fizioterapeut Denis Šehić je u svom izlaganju istakao da se prilikom liječenja i rehabilitacije djece s poteškoćama u razvoju i učenju primjenjuje i fizikalna terapija te da je neophodna edukacija njihovih roditelja i ostalih članova obitelji za provođenje terapije u kućnoj sredini.
Diplomirani pedagog i nastavnik Vedad Krajina u svom izlaganju je istaknuo sljedeće: „Rođenje djeteta s poteškoćama u razvoju je veliki stres za roditelje. Mnogi roditelji nažalost bježe od tog susreta, pa dolazi do mnogobrojnih razvoda brakova i neprihvatanja te djece. Roditelji trebaju veliku pomoć u podizanju te djece jer se sami jako teško mogu izboriti sa svakodnevicom u kojoj živimo.“
Emir Arnautović, aktivist civilnog društva i voditelj edukativnih radionica na koje dolaze mališani sa razvojnim poteškoćama, naveo je primjere iz prakse i naglasio sljedeće: „Veoma je bitno da nevladine organizacije organiziraju vannastavne aktivnosti i projekte namijenjene djeci s poteškoćama u razvoju i učenju, koji ih kroz praktični rad educiraju i potiču na rad.“
